WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

Herhangi bir sebepten dolayı wordpress şifrenizi kaybedebilirsiniz, şifre kayıplarının genelde en büyük sebebi şifrenin güçlü olması için yükleme esnasında verilen şifrenin değiştirilmeden kullanılmasıdır , karmaşık 32 haneli şifrenin kaybedilmesi yada unutulması gayet normaldir.

Bu yazımda size admin şifrenizi nasıl sıfırlayabileceğinizi anlatacağım adım adım ilerlersek öncelikle sitenizin hosting hesabının cPaneline giriş yapınız ardından PhpMyadmin kontrol paneline giriniz ve wp_users tablosunu bulunuz bu taplonun wp_ kısmı sizin kurulum esnasında belirttiğiniz prefix yani ön ektir, dolayısıyla her kurulumda yada her sitede farklı olması normaldir. bu tabloya erişimi sağladıktan sonra sitede kayıtlı olan kullanıcıları görebilirsiniz, eğer sitenizde rastgele kayıdı aktif etmediyse ID 1 numaralı kayıt dışındaki tüm kayıtları siliniz.

_users tablosunun içeresinde user_login sütununda kullanıcı adı user_pass sütununda ise kullanıcı şifresi vardır buradaki user_login alanında direk kullanıcı adınız yer alır ancak user_pass alanında karmaşık belirsiz sayılar yer alır bunun sebebi şifrenizin wordpress tarafından şifrelenmesidir, veritabanında yaptığınız tüm işlemlerde dikkatli olunuz çünkü en ufak bir değişiklik ile sitenizde kalıcı hasarlar verebilirsiniz, hasar vermemek için öncelikle sitenizin tam yedeğini aldığınızdan emin olunuz.

Değişiklik yapacağımız tabloya erişimimizi sağladık sıra buradaki user_pass alanındaki değeri değiştirmekte şifresini değiştirmek istediğiniz kullanıcının user_pass tablosundan şifrenin üstüne gelerek çift tıklayınız ve $1$1ILLRGQN$c2Bo3kNTB1i24Xp7PIkuk. yazı öbeğini komple yapıştırınız. sondaki “.” ve baştaki “$” sembollerinide eklemeyi almayı unutmayın, şifreyi yapıştırdıktan sonra ENTER tuşuna bastığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır artık tüm sayfaları kapatabilirsiniz.

Bu aşamalardan sonra şifreniz artık 123123 olarak ayarlandı ve /wp_admin alanından kullanıcı adınızı sonrada 123123 şifresini giriş yaparak admin panelinize erişim sağlayabilirsiniz.