Javascript Sağ Tuş Engelleme

Javascript ile mouse sağ tuş engelleme işlemi gerçekleştirmek istenebilir bu genellikle bir web tasarımcı iseniz ve üçüncü şahıslar için web sitesi tasarlayarak satış gerçekleştiriyorsanız müşterinin kafasının rahat olması için yapılan bir işlemdir. Bunu söylememin en büyük sebebi siz bir web site tasarımcısı iseniz o sitedeki veriyi almanın kırk farklı türünü bulur ve o veriyi ordan alırsınız buna eminim.

Sağ tuş engelleme işlemide aslında bir tarayıcı kandırma işlemidir yani JS ile klavyeden şu butona basılırsa şu işlemi yap diye belirtme yapıyoruz aslında yani siz sitede fakrlı tuşların kullanılmasınıda JS ile engelleyebilirsiniz.

Engelleme işlemi için event.button kullanacağız anlatıma geçersek ;

function sagtus(){
    if (event.button==2) {
        alert("Sağ tuş kullanmanız engellenmiştir, kopyalama yapamazsınız .");
    }
}
document.onmousedown=sagtus;

yapımızı anlatacak olursa event.button 2 ye eşitse if true döndürecek ve uyarı verecek yani alert çalışacaktır bu durumda sağ tuş ile default olarak verilen veriler gösterilmeyecek yani site kısa yolları çalışmayacaktır , aslında burda engellemeden ziyade özel sağ tuş menüsüde ayarlayabilirdik.

event.button neden 2 ye eşitse bu çalışıyor dersek eğer 0 olsaydı sol tuş engellenecek 1 olsaydı scrool tuşu engellenecekti.