QR Code ile Sesli Makale

QR code nedir ? QR Kodu beyaz zemin üzerinden küçük kare noktalar ile oluşturulan sayısal verilerdir, bu kare alanın içerisine bir web adresi bir telefon numarası hata bir kartvizitinizde yer alan tüm detaylara yer verebilirsiniz.

QR Code Nasıl Oluşturulur ?

QR Code oluşturmak için amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok eğer JAVA kullanıyorsanız yada PHP kullanıyorsanız bunun için sizden önce birileri düşünmüş ve sizin adınıza ücretsiz olarak sınıflar yazmış ve github da yayınlıyor ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz. Ayrıca bununla ilgili bir makalem mevcut web sitemden bu makaleyi bulabilirsiniz.

Gelelim bizim projemize bu proje için iki farklı platforma ihtiyacımız var eğer projemiz sağlam zeminlere oturuyor ve uzun süreli sunucu masraflarını karşılayabileceksek daha dinamik bir yapıda daha sağlıklı bir proje oluşturabiliriz ancak kitabımızda yada projemizde yeterli yatırımımız yok ise online platformdan uzak durmalıyız aksi takdirde projemize 5-6 yıl sonra bakan birisi olumsuz sonuçlar alacaktır çünkü domain yada site artık yok ve sorgu sonuçları cevapsız kalacak , bu yüzden mobil uygulama üzerinden bu projeyi hayata geçirmek daha sağlıklı olur uygulamayı yazarsınız mağazaya koyarsınız ve sonuçlarda arkaya düşmesin diye 6-7 ayda bir update yaparsınız işlem tamam .

Projenin mantığına gelecek olursak sayfadaki QR kodu program nasıl tanıyacak arada nasıl bir bağlantı kuracak benim istediğim sonuçları nasıl gösterecek yada bu işler nasıl yürüyor ?

Aslında programlama işlemlerinde programladığınız cihaz yada script siz ne yap derseniz onu yapar yani siz kurguyu işlem yapılmadan kurmalısınız qr kod ile veriler arasında bir işlem kurmalısınız, QR kod içerisine sadece sayfa sayısını yazınız sonrasında programınızda QR kod okutulunca o sayı ile eşleşen verileri döndürürsünüz, evet her qr code u tek tek elle oluşturmalısınız ve her veriniz için bir data oluşturmalısınız ve bu datayı döndürmelisiniz.

Bu program için eğer sunucu masrafları sizin için problem değilse ve kervan yolda düzelir diyorsanız iki dil bilmeniz gerekir PHP – MYSQL & React Native , e başka dillerle yapılamaz mı evet yapılabilir ancak bildiğim ve kodlamasının en zevkli olduğu iki dil bunlardır ve internet üzerinde takıldığınız yerlerde size yardımcı olabilecek topluluğun en fazla olduğu iki dildir. (RN dil değil framewok dür.)

Burda dinamik yapının mantığı telefon uygulamanıza fazla yük bindirmeyiniz sadece qr code içerisindeki veriyi okutun fetch ile PHP sorgusuna datayı post edin sonra dönen sonucu yani işlenen datanın verisini telefonda alert ile gösterin bu kadar basit, yok sadece telefon uygulaması kullanacaksanız işlemler biraz değişir yine qr okutursunuz ama bu sefer telefon üzerindeki SQL işlemlerini yaparsınız ve alert ile datayı gösterirsiniz, bu biraz daha karmaşık ancak maliyetsiz bir yöntemdir.