React Native AsyncStorage

React Native ile cihaz hafızasında veri saklamak istiyorsak iki yol vardır bunlardan birisi AsyncStorage diğer ise local SQL dir. Eğer saklamak istediğiniz veriler sayfalar dolusu değilse ve basit datalar saklamak istiyorsanız AsyncStorage kullanmanızı öneririm

AsyncStorage ile veri saklama işlemini daima bir fonksiyon içerisinde gerçekleştirmeye özen gösterin çünkü datanın kayıt işlemi ufakta olsa kod işleme hızından daha uzun sürecektir bu nedenle await gerçekleştirilmesi gerekecektir.

AsyncStorage ile nasıl veri saklayacağımızı anlatacak olursak ;

Öncelikle AsyncStorage import edelim ,

import {AsyncStorage} from 'react-native';

import işleminden sonra artık nesneyi sorunsuz şekilde kullanabiliriz öncelikle bir data kaydedelim sonrasında bu datayı setState yapalım .

 

async veriKaydet(){
   await AsyncStorage.setItem('kaydedilecekData',true)
}

kaydedilecekData kaydedilecek datanın adıdır yani değişken adıdır aslında AsyncStorage i bir cookie olarak düşünebiliriz yani PHP den alışık olduğumuz bir cookie mantığı var ancak sona erme süresi girmiyoruz , ve sadece aynı uygulama üzerinden erişim sağlayabiliriz yani farklı uygulamalardan bu datanıza erişim sağlanamaz yani SESSION kadar güvenilirdir.

 

Sonrasında bu kayıt ettiğimiz datayı geri okuyalım ve state kaydı yapalım aynı zamanda console a yazalım bu işlem için .

await AsyncStorage.getItem('kaydedilecekdeger').then((value)=>{
  this.setState({
     hafizadanGelen:value
  })
   console.log(value)
}).done();