React Native Expo

React Native ile uygulama geliştirmeyi en keyifli hale getiren yazılım topluluğu olarak düşünebiliriz eğer react native ile uygulama geliştirmekten keyif almak istiyorsanız tek yol EXPO.

Sitede bulunan yazıların çoğunda EXPO nun ne kadar güzel bir uygulama olduğundan defalarca bahsettim ve bundan dolayı bu konu ile ilgili bir yazma gereği duydum . Expo sayesinde React Native CLİ ile oluşturduğunuz projelerinizde karşılaştığınız anlamsız sorunlar ile karşılaşmazsınız çünkü projenin node_modules klasörü ile bir işiniz yoktur. Siz extra modülü npm install ile direk yüklersiniz ve ilgli sayfanızda import eder direk kullanırsınız node_modules ile ilgili tüm işlemleri EXPO yapar. İşte tam burada exponun dez avantajı ortaya çıkıyor çünkü belirttiğim gibi node_modules klasörüne müdahale etmezsiniz/edemezsiniz bu nedenden dolayı React Native için yazılmış bazı componentleri EXPO projenizde kullanamazsınız . Ancak buda son zamanlarda dert değil expo arkasındaki topluluk sayesinde bu sorun çözüyor cli componentlerine alternatif componentleri sürekli üretiyor.

Expo nun bir diğer avantajı ise IOS veya Andorid tarafında geliştirdiğiniz projelerinizde build etmeden direk telefonunuzda kullanmanızı sağlar expo uygulamasını telefonunuza indirerek kullanıcı girişi yaptıktan sonra aynı ağda olmanız şartı ile uygulamalarınızı canlı olarak telefonunuzdan sorunsuz şekilde görebilirsiniz.

Expo’ nun en sık kullanılan komutlarına dikkat çekmekte fayda var bundan 3 ay öncesine kadar expo xde mevcutdu ve bilgisayarınıza indireceğiniz ufak bir uygulama sayesinde tüm işlemleri görsel arayüzden yapabiliyordunuz ancak expo bu konudaki desteğini geri çekti ve artık sadece işlemlerinizi Terminal/CMD den yapabilirsiniz.

Expo ile proje oluşturma ;

 
expo init proje-ismi

 

Oluşturulan projenin çalıştırılması 

Expo ile oluşturduğunuz projeyi aşağıdaki komut ile çalıştırabilirsiniz bu sayede İphone – Android similatörden yada telefonunuzdan uygulamada yaptığınız her değişikliği kaydettikten sonra anında görebilirsiniz.

exp start

Android Build Etme

Build işleminde size bir kaç soru soracak hepsine EXPO Handled it olanı işaretlemeniz yeterlidir, projenizin imzalanması key oluşturulması gibi tüm teferrautları expo halledecektir. Build komutunu verip sorularını cevapladıktan sonra beklemeniz gerekiyor projenizi kendi sunucularına çekiyorlar ve sonrasında size .apk dosyanızı indirebilieceğiniz bir link veriyor.

exp build:android

 

IOS Build Etme

IOS tarafı oldukça sancılı bir süreç ki bu süreci yine kolay hale getirmişler yine androidteki gibi size bir kaç soru soruyor bu soruları yanıtladıktan sonra sizden apple developer kimliğinizi ve şifrenizi istiyor bunları vermenizde sakınca yokki vermezseniz ve Apple Developer hesabınız aktif değilse projeniz build edilmiyor.

exp build:ios

 

Expo ile oluşturduğunuz projelerinizi yine kendilerinin yayınlamış olduğu uygulama sayesinde kendi arkadaşlarınız arasında yada expo topluluğunda paylaşabilirsiniz ve geliştiricilerin yada arkadaşlarınızın uygulamanız hakkındaki yorumlarına göz atabilirsiniz.

Oluştuduğunuz projenin build edilmeden direk expo sunucularına yüklenmesini ve uygulaması üzerinden kendi uygulamanızın diğer telefonlarda kontrol edilmesini istiyorsanız aşağıdaki satır size yardımcı olacaktır.

exp publish

 

EXPO ile ilgili daha fazla detay istiyorsanız web sitesi ni inceleyebilirsiniz.