React Native Kurulum

Kendi çalışma ortamım OSX MAC olduğu için yazıda tamamen osx ortamında kurulum ve düzenlemeden bahsedeceğim .

React Native için öncelikle editörden başlayalım tüm projelerimde PHP yada React da her ikisindede Virtual Studio Code Editor kullanıyorum ki bana göre en başarılı editörlerden biri diyebilirim sebebi çok hızlı açılıyor ve oldukça gelişmiş bir editör her konuda sizi kesinlikle yarı yolda bırakmaz.

React Native , JS , React konusunda çok fazla tecrübeniz yok ise en güzel ortam EXPO ile sağlanabilir expo dan bahsedecek olursak EXPO size npm kurulumdan sonra yeni bir proje oluşturmanızda projenizin sanal makinada gösterilmesinde yada telefonunuzdan anlık kontrol sağlamanızda kolaylık sağlıyor .

Kurulum aşamalarının ilki NODE JS yüklemek size önerim sorun yaşamamak için 4 versiyonunu yükleyin https://nodejs.org .

Node JS yüklendikten sonra EXPO indirerek kurulumu sağlayabilirsiniz, https://expo.io/

Expo indirdik kurulumu sağladık ve sonrasında yeni bir proje oluşturmakta sıra yeni proje oluşturmakta  indirdiğiniz Expo uygulamasını açtıktan sonra kullanıcı girişi yapmalısınız eğer hesabınız yok ise https://expo.io üzerinden hesap oluşturabilirsiniz, tüm bu işlemlerden sonra “Create New Project” tıklayınız ve yeni projenizi oluşturunuz .

Hangi platform üzerinden simüle etmek istiyorsanız DEVİCE sekmesine tıklayarak cihazı seçip uygulamanızı simüle edebilirsiniz.

Expo nun sağladığı kolaylıklar;

  • Sadece QR kodu okutarak uygulamayı telefonunuzda test edin
  • Yeni proje oluştur diyerek çok kısa sürede yeni proje oluşturabilirsiniz
  • Çalıştırdığınız emülatörde uygulamanızdaki değişiklikleri anlık görebilirsiniz
  • Yazılımını tamamladığınız uygulumanızı tek satır kod ile .apk olarak oluşturabilirsiniz.