Ters DNS – Reverse DNS Kayıdı

Reverse DNS yani ters DNS adresi ip adresleri için belirlenmiş olan domain adresleridir, bu sayede ip adresinin gerçek konumunu öğrenilmesini sağlamış oluruz.

Ters DNS kayıtları sayesinde sunucular gönderilen mail adreslerinin gerçek kişilerden geldiğini anlarlar, sunucu gelen mailin spam mı yoksa gerçek mail mi olduğunu ilk önce reverse dns kayıdını kontrol ederek teste tabi tutar.

Ters DNS kayıtlarını sadece ISP servis sağlıyacıları sağlayabilir bunun sebebi ise bu işlemin bu işlemin RIPE paneli tarafından gerçekleştirilebiliyor olmasıdır, eğer bir hosting hesabınız var ise hosting firmanızdan bu işlemi talep ettiğinizde yüksek ihtimal işleminizi red edecektir, çünkü reverse DNS kayıtları genellikle sunucu adresi üzerinden kayıt yapılır.

Örnek ile açıklamak gerekirse, sunucunun hostname i mainserver.brkdgn.com ise reverse DNS kayıdı da yine aynı şekilde mainserver.brkdgn.com olacaktır, bunun dışında bir giriş yapılmamalıdır.

Şirketiniz bünyesinde yani bir DC ile anlaşmadan mail sunucusu kurarak mail gönderim işlemlerinizi masanızın altında bulunan bir sunucudan / bilgisayardan göndermek istiyorsanız söz konusu ters dns kayıdını oluşturması için servis sağlayıcınızdan talep oluşturmanız gerekir, bu işlemin gerçekleştirilmemesi durumunda hotmail , gmail, yandex gibi köklü mail sunucularına mail göndermeniz neredeyse imkansızdır.