WHM SSH Yedek Alma

WHM ile yedek alma ve bu yedeklerinizin yüklenmesi esnasında bir hata oluşabilir , eğer yoğun bir programınız var ise bu yedekleme işlemlerini takip edemiyor olabilirsiniz.

Yedekleme ile ilgili oluşan bu sorun durumlarında sunucu tarafından belirlediğiniz zamanlar dışında yedekleme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için SSH üzerinden plansız yedek alma işlemini yapabilirsiniz.

SSH üzerinden yedek alma işleminde versiyona bağlı olarak iki çeşit komut bulunuyor eğer kullandığınız sistem eski bir sistemse yani son 3 yıl öncesinde kurmuşsunuz ve sunucunuzda sorun yaşamadığınız için hiç yeniden kurulum sağlamadıysanız legecy backup kullanmalısınız bunun için yedek alma işlemini ;

/scripts/cpbackup

bu komut sonrasında yedekleme işlemi gerçekleştirmez ise yedekleme işlemi zorunlu yap diyebilirsiniz.

/usr/local/cpanel/scripts/cpbackup --force

 

tamam şimdi eski hesapların yedeklerini aldık sonrasında yeni sisteme dahil olan hesaplarının yedeklerinin alınmasını sağlayım . Tekrardan belirtmek istiyorum 01.01.2018 tarihinden sonra kurulmuş bir sunucunuz var ise legecy backup (cpbackup) yedek almanıza gerek yoktur direk backup kullanabilirsiniz bunun için ;

/usr/local/cpanel/bin/backup --force

yedekleme işlemlerimizi bitirdik eğer bir webdisk tanımlı ise sunucu yedeklerinizi alarak webdiske upload edecek ve sunucudan silecektir.