AdBlock Engelleme – Tespit Etme

Blog işleri ile uğraşanların tek gelir kaynağı hemen hemen google reklamlarıdır ancak bazı siteler bu işin suyunu çıkarttığı için çoğu kullancı adblock eklentisini kullanmakta ve buda bloggerları olumsuz etkilemekte.

Eğer blog sitesi kullanmanızın tek amacı gelir kaynağı oluşturması için ise reklam engellemesi ile karşılacağınız için bu işten para kazanmanız pek mümkün değil gibi görünüyor , bu durumda adblock sizin reklamlarınızı engelliyorsa sizde adblock u engelleyin .

Adblock engellemek 

Adblock engellemek web sitenize reklam almaktan daha basit sitenizin header yafa footer alanlarından birinde JS eklemesi yapmanız bu sorununuzu hemen çözecektir, üstelik ziyaretçinin adblock uygulamasını kapatmasını istiyor ve sitenize ziyaretini engelliyor. Kullanıcı adblock kapattıktan sonra rahatça sitenizde gezinebilir.

if ( document.getElementById("ads").offsetHeight == 0 ){
		alert("Lütfen AdBlock adlı eklentinizi kaldırın ve sayfaya tekar girin!");
	}

yukarıdaki satırlar ile adblock tespitini kolayca yapabilirsiniz, bu işlemi birazdaha süsleyerek sayfada alert değilde bir modal açılmasını sağlayabilirsiniz, bu aşamada adblock kapanana kadar modal görünecek ve kullanıcı adblock u kapatırsa modal kaybolacak ve içeriğiniz görünecektir.

Google da bu konu ile ilgili bir çok makale bulabilirsiniz ancak hepsi oldukça karmaşık ve hep embed şeklinde çalışmaktadır bu ise kullanışlı güvenli ve basit bir yöntem olarak karşınıza çıkmaktadır.