Cron Job Sitesi – Oluşturma

Cron Job eğer dnamik bir web siteniz var ise bazı işlemlerin otomatik gerçekleştirilmesini isteyebilirsiniz, bu işlemler için scriptinizi bir otomatiğe bağlamanız gerekir, işte tam bu aşamada devreye cron job girer.

Hosting firmaları genellikle aldığınız hosting hesabı ile birlikte size cron job eklemenizi sağlayabileceğiniz bir alanda verir ancak bu ekleyebileceğiniz cronlar süre ve aded yada sıklık olarak sınırlı olabilir, bu aşamada üçüncü party yazılımlara ihtiyaç duyabilirsiniz, bu işlemide en iyi cron-job.org web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz .

Cron Job için dikkat edilmesi gerekenler ;

  1. Cron Job için oluşturduğunuz dosyalarda uzun sürecek işlemler yapmamaya özen gösteriniz aksi durumlarda hosting firmanız tarafından uyarı alabilirsiniz hatta hesabınızı kapatabilirler (haklı olarak).
  2. Cron aralığınızı sık tutmayınız saldırı algılanabilir.
  3. Cron dosyanızı bir site ziyaretçisi gibi oluşturmaya özen gösteriniz aksi durumlarda Cron yolunuz tespit edilirse büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.
  4. Cron yolunuzu karmaşık seçiniz yada dizin şifreleme kullanınız.

 

cron-job.org web sitesi ücretsiz olarak hizmet sunmaktadır ve dilediğiniz kadar CRON oluşturabilirsiniz üye olduktan sonra adımları takip ederek dilediğiniz gibi cron ekleyebilirsiniz, ben burda bir noktaya değinmek istiyorum , cron bildirimleri burası ilgi çekici ve kafa karıştırıcı tek noktası ;

cron jobs bildirimleri

Execution of the cronjob fails
Başarısız cron bildirimlerini almak için işaretlenmelidir,

Execution of the cronjob succeeds after it failed before
Cron başarısız olsa dahi devam et

The cron job will be disabled because of too many failures 
Çok fazla nedeniyle cron job u devre dışı bırak