Cpanel WHM kurulumu

cPanel / WHM en çok kullanılan web server yönetim ve optimizasyon panelidir, gerek hosting firmaları arasında gerekse bireysel web siteleri için sunucu sorunları ile baş etmenize yardımcı olacak ve sunucu ile ilgili tüm işlemlerinizi kolayca bir panel üzerinden yönetebilmenizi sağlayan scriptdir.

cPanel aylık lisanslaması olan bir yazılımdır ancak burda aylık olması sizi korkutmasın yani bireysel bir kullanıcıysanız ve sunucu ayarları ile sürekli haşır neşir değilseniz veya sürekli yeni hesap ekleyip kaldırmıyorsanız cPaneli ilk kurduğunuzda bir aylık lisans alabilirsiniz sonrasında lisansı yenilemenize gerek yoktur lisansı yenilememiş olmanız sitenizin çalışmasını etkilemeyecektir, hatta eğer kiraladığınız IP adresinizde daha öncesinde cPanel kurulmamış ise 15 günlük deneme sürümünde tüm ayarlamalarınızı yapabilirsiniz sonrasında lisans almayabilirsiniz, yedekleme veya diğer işlemlerinizi SSH üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

cPaneli Centos 6.x.x sürümlerinde kullanmanızı tavsiye ederim en stabil bu versiyon ve işletim sisteminde çalışmaktadır.

cPanel kurulumuna başlamadan önce işletim sisteminizi güncelleyiniz,

yum update -y

Güncelleme tamamlandıktan sonra kuruluma geçebilirsiniz ancak tavsiyem kurulum işlemine KVM veya VNC ile bağlanarak tamamlayın aksi takdirde SSH ile bağlantı kesildiğinde kurulumda sorun yaşayabilirsiniz, WHM kuruluma kapatsanızda arka planda devam ediyor ancak bazı durumlarda kurulum tamamlanmayabilir.

aşağıdaki tek satır ile kurulumu başlatabilirsiniz,

cd /home && curl -o latest -L https://securedownloads.cpanel.net/latest && sh latest

 

NOT: 3 Saat bilgisayar başında beklemek istemiyorsanız veya SSH bağlantı sorunlarında cPanel yüklenmesi ile ilgili sorunları yaşamak istemiyorsanız Kurulum işleminizi VNC üzerinden gerçekleştiriniz.