Nginx Nedir ve Neden Gereklidir ?

Çok kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse Nginx ücretsizdir ve Apache den 4 kat daha hızlıdır. Litespeed daha iyidir ancak ücretlidir.

Nginx rus yazılım mühendisleri tarafından (yandex) geliştirilen ilk geliştirilme amacı mail sunucularının performansını arttırmak ve daha çok verim almak idi ancak performans konusunda kendisini ispatlayınca web sunucuları içinde uyumlu hale getirilerek ücretsiz şekilde dağıtılmaya başlandı.

Nginx genellikle yüksek hit ve trafik alan web siteleri için biçilmiş kaftandır tek bir sunucuda tek bir web sitesi barındırıyorsanız çok ihtiyaç duymaya bilirsiniz ancak bir sunucuda 150 ve üstü web sitesi barındırıyorsanız nginx kurmak zorundasınızdır yada alternetifi olan Litespeed kurmalısınız ,

Nginx genellikle hosting firmaları tarafından tercih edilir ve sunucu performansını etkili derece arttırır daha doğrusu load değerlerini aşşağılara çeker , yüklediğinizde load değerlerinde çok fazla bir değişim görmeyebilirsiniz ancak apache kurulu sunucular çok fazla istek geldiğinde kitlenir ve sorgulara yanıt veremez dolayısıyla sunucu çökmüş olur , nginx de bu durumları yaşamazsınız, anlık yüksek hitlere karşı dayanıklıdır.

Ücretli olmasına rağmen Litespeed in Nginx in önüne geçmesinin en büyük sebeplerinden birisi kurulumunun zor olmasıdır linux sistemler konusunda tecrübe ve bilgi sahibi değilseniz kurmanızı önermem ancak bu durumu aşmanızı sağlayan Engintron yazılımı kolay şekilde kurulum yapmanızı sağlayacak. Engintron nasıl kurulur yazımı inceleyebilirsiniz .

Nginx en performanslı ve en uyumlu şekilde CENTOS işletim sistemi ile çalışır önerdiğim ve test ettiğim işletim sistemidir.