Hangi Oyun Geliştirme Motoru

Oyun geliştirme motorları genellikle oyun geliştiricileri tarafından oluşturulan ve sadece geliştirilmek istenen oyun için kullanılan editörler olarak adlandırabiliriz.

Genellememizden sonra olaya biraz daha dar açıdan bakarsak en gözde olan platform olan mobil oyun geliştirme platformlarında ios ve android için bir uygulama geliştirmek istiyorsak bu işlem için çok ileri düzeyde bir  Swift veya JAVA geliştiricisi olmamız gerekir, yani bir oyun motoru yazacağız sonra bu oyun motoru içerisinde oyunumu geliştireceğiz, çoook zahmetli amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok !.

Oyun geliştirme motorları arasında bağımsız oyun geliştiricileri için en sıklıkla tartışılan iki platform bulunuyor bunlardan birisi Unity bir diğer Unreal Engine olacaktır. Bu iki platformu incelersek Unreal Engine platformu ile yalnızca PC oyunları geliştirebiliriz ancak Unity ile PS4 , Window , Mac, Android , IOS , xBox gibi platformlar için oyun geliştirebiliriz, aynı zamanda unity için youtube de “u” harfine bastığınız anda Unity Dersleri çıkar 🙂 .

Aslında bu yazı kıyaslama değil , sizi araştırmadan uzaklaştırmak ve çok düşünmeyin eğer oyun geliştirmek istiyorsanız Unity öğrenin , öğrenemiyorsanız oyun sektöründen uzaklaşın demek için hazırlandı.

Unity ile 2d ve 3d oyunları kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Bu işlemleri sürükle bırak aktif/pasif et gibi tıklamalar ile yapabilirsiniz, fonksiyonluk kazandırmak için ise c# ile iki satır kod yazıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sadece iki platformdan bahsetmiş olmam ve bunlardan unity i tavsiye etmiş olmamın iki nedeni var aslında burada iki platformu kıyaslamadım unity ve diğerleri diye ayırmış oldum , burda tek çerçeveden değil , geniş çerçeveden baktığımız zamanda hak verilecektir, sebebi unity ile bir çok platform için oyun geliştirme sağlanabilir aynı zamanda c#  ile kodlanır  materyaller için çok geniş bir mağazası mevcut , dersleri / anlatımları / topluluğu oldukça gelişmiş durumda , $100k dolar altı gelirli şirketler için ücretsiz,