Neden Bir Web Siteniz Olmalı ?

Neden bir web sitem olmalı yada bir web sitesi açmak için nelere ihtiyacım var web sitesi nasıl yapılır gibi aklınızı kurcalayan bazı sorular var ise bir kaç ifadeyi açıklayalım sonrasında nedeni konusunda bir paragraf hazırlayalım .

 

Domain Nedir ?

Domain ip adresi olarak bilinen web sitenizin konumunu belirten bir bilgisayar ile diğer bir bilgisayar arasındaki haberleşme için konumlandırma sağlayan karmaşık sayıların yerine daha akılda kalıcı harf öbeğidir web sitesi yayınlamak için domain adresi şart değildir ancak web sitenizin bulunabilirliğini sağlamak istiyorsanız yada ziyaretçi kazanmak istiyorsanız bir domain adresinizin olması gereklidir

Hosting Nedir ?

Hosting terimini kısaca yukarıdaki resimdeki gibi ev yapmak istediğiniz bir arsa olarak düşünebilirsiniz. Yani arsanız hosting demek ev web sitesi demek evinizin adresi ise domain demektir.

Hosting ticareti yapılan bir tanım olduğu için bir çok özelliği ve alt yapıları mevcut bunlar dedicated server, VPS-VDS , Reseller Hosting, Web Hosting. ASP Hosting veya Linux Hosting olabilir. Burada seçim size kalıyor basitçe örneklersek ziyaretçi sayısı büyüdükçe almanız gereken paket sıralaması Paylaşımlı Hosting > VPS-VDS > Dedicated server şeklinde olmalıdır.

Hosting ayrımında birde Windows – Linux ayrımı mevcut , burada kafanız karışmasın yani bilgisayarım windows ise Windows Hosting almalıyım olarak düşünmeyin . Eğer WordPress, Joomla , Opencart gibi ücretsiz paket yazılımlar kullanıyorsanız Linux (PHP) hosting satın almalısınız .

ASP – Windows hosting .net yazılımcıların alması gereken paketlerdir, piyasada çok fazla kullanılmaz veya tercih edilmez ancak bu cümlem yanlış anlaşılmasın çünkü en çok kullanılan CMS yazılımlar PHP tabanlıdır ve PHP en sağlıklı Linux de çalışır.

 

Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Web sitesi hazırlayabilmek için piyasada çok fazla alternatif bulunuyor bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ne amaç ile web sitesi yayınlayacaksınız ? basit bir kişisel sitemi , Blog sitesi mi , e-ticaret sitesimi yoksa basit kurumsal bir web sitesi mi ? burdaki cevabınıza göre hazır yazılımlarda kullanabilirsiniz yada bir web tasarım şirketi ile anlaşma yapmalısınız .

Eğer uğraşmayı seviyorsanız öğrenmeye açıksanız ve sitenizin güncel kalmasını istiyorsanız ücretsiz dağıtım WordPress kurabilirsiniz sonrasında bu yazılım için yine ücretsiz dağıtılan ek modüller ile sitenizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Diğer seçenek web tasarım şirketini neden tercih etmelisiniz dersek , yoğun bir iş temponuz var ise veya teknoloji ile aranız çok iyi değilse bir şirket ile anlaşma yaparak sitenizi tasarlattırabilirsiniz ancak bu aşamada çok dikkatli olun 50 TL 100 TL gibi komik fiyatlar ile web sitesi yapan şahıs yada firmalar ile kesinlikle çalışmayınız. Sebebi dersek bir web sitesi hazırlamasının maliyetinin olmadığını ve bu fiyatların makul olduğunu düşünebilirsiniz ancak Türkiye şartlarında bu tarz fiyatlar ile geçim sağlanabilmesi için günde en az 4 sitesi yapması gerekir ve bu ayda ortalama 120 site yapar bu durumda sizin işinizle ilgilenmesi beklenemez yada diğer açıdan bakarsak sizin siteniz ile yada site materyalleriniz ile ilgili bir işiniz olduğunda sitenizi tasarlayan şahıs/firma ya anında ulaşabiliyor musunuz bu önemlidir. Peki fiyat nasıl belirlenir dersek sitenizin zorluğu yada daha doğrusu iş yükü ile belirlenir.

 

Peki Neden Bir Web Siteniz Olmalı ?

Şimdi bu aşamada çoğu kişi ücretsiz blogger var, youtube var, facebook var, instagram var gibi seçeneklerini uzatır gider ama önemli olan konu şu hala var olan ama türkiyede henüz yasaklı olan Wikipedia yı düşünelim , eğer şuan özgün bloglar olmasa idi Wikipedia nın kapanması sonrasında internet üzerinden bir konuyu araştırdığımızda çoğu bilgiden mahrum kalacaktık.
Sizin satışlarınızı yapmanız yada bir topluluk oluşturarak aranızda fikir alışverişi yapmanız için çok fazla sosyal medya alternatifi var ancak bunlar daima alternatif olarak kalmalıdır çünkü milyonlarca farklı görüşlerin bir arada toplandığı bir web sitesidir ve devlet tarafından engellenebilir yada verilerinizi saniyeler içerisinde politikalarımıza aykırı diyerek yok edebilirler. Bu durumda tüm emekleriniz saniyeler içerisinde yok olur gider, bunların önüne geçmek için fikriniz için olabilir yada topluğunuz yahut ticaretiniz için daima temellerinizi sağlam ve size ait bir web sitesi üzerinden atın sonrasında sosyal medyalar üzerinden reklamlarınızı yaparak ziyaretçilerinizi sitenize çekin.

Diğer bir sorun ise maliyet olabilir bu aslında mantıklı düşünüldüğünde fazla bir ücrete maal olmayacaktır size peki nasıl şuanda ortalama bir hosting fiyatı yıllık 4 $ domain ise 8,50$ toplamda 12,5 $ dolar desek ve bu rakamı yıllığa bölersen size günlük sadece 0,03 $ a gelecek ve bu sadece günlük bir sakız parası demek hatta değil bile.

 

Konuyu genel olarak toparlarsak bir fikriniz varsa veya bir el beceriniz yada ticaretiniz var ise yani kısaca yaşıyorsanız bir web siteniz mutlaka olmalı ve görüşlerinizi yada işlerinizi internet ile buluşturmalısınız.