VNC Nedir ? VNC Programı

VNC Nedir ?

VNC bilgisayara işletim sisteminden bağımsız olarak bilgisayara uzaktan bağlanmanızı sağlayan hatta bilgisayarın uzaktan bios işlemlerini dahi yapabileceğiniz bir yazılımdır. VNC ler genellikle VPS – VDS sunucularda olur.

VNC konusunda bu yazıda daha çok client tarafından bağsedeceğim Eğer bir VPS sunucunuz var ise ve içerisinde VNC yüklü ise artık VPS sunucunuz dedicated bir sunucudur ve masanızın altında duran masanızda monitörü olan bir bilgisayar gibi yönetim sağlayabilirsiniz, yeniden işletim sisteminin kurulumundan tutun SETUP ayarlarına kadar tüm işlemleri sağlayabilirsiniz.

Peki VNC ne kadar hızlıdır yada ne kadar güvenlidir ?

VNC yi işletim sisteminden bağımsız çalışan yeni bir sistem olarak düşünebilirsiniz yani siz server tarafında VNC kurduğunuzda sunucunuzun herşeyini VNC şifresini ve VNC portunuzu bilen birisi direk kontrol edebilir ancak burada sadece bir şifreden ibaret olduğu düşünülmesin yani VNC yi tam olarak anlatırsak sizin monitörünüzün önünde bir kamera ve sizin bilgisayarınıza bu görüntünün aktarıldığını düşünün yani siz bir Linux sunucuya VNC ile bağlanırsanız ve karşı tarafda login ekranı duruyorsa siz bunu görürsünüz ve şifreyi sıfırlamadan bu ekranı aşamazsınız , e tabi linux tarafında şifre sıfırlama işlemi açılırken bir tuşa basarak sıfırlamak kadar basit , işte bu aşamada VNC şifrelerinizi oluştururken çok dikkatli olmalısınız zayıf bir VNC şifresi hemen kırılabilir ve sunucunuzu tamamen şifrenizi kırana vermiş olursunuz .

VNC hız konusunda sizin internetinizin hızına bağlıdır üst paragrafta belirttiğim örnek gibi canlı yayın yapan bir kamera gibi düşünebilirsiniz , sürekli bilgisayarınıza resim / video aktarıldığını düşünebilirsiniz.

 

VNC programları arasından en başarılısı ve ücretsiz olarak sunulan client programı REAL VNC olacaktır, buradan ulaşabilirsiniz