PHP Dersleri

PHP konusunda oniki yıllık bir tecrübem bulunuyor ve PHP dersleri verme konusundada oldukça hevesliyim , bu sayede sizin soracığınız sorulara ve yaşamış olduğunuz sorunalara yardımcı olmak isterim .

PHP ile uygulama geliştirme daha doğru web sitesi hazırlama işlemleri diğer dillere göre oldukça kolaydır ve kolay olmasından daha çok önemli olan geliştirici topluluğudur, eğer bir yazılım dili üzerinde uzmanlaşmak istiyorsanız ve kararsız iseniz yapılabilecek en iyi seçme methodu topluluğu nasıl , dil geliştirici firma geliştirdiği dile ne kadar önem veriyor ne kadar destek sağlıyor .

Sonrasında geliştiricisi olmak istediğiniz dil hakkında github üzerinden bir araştırma yapın ne kadar kullanıcı ne kadar ücretsiz yazılım sunmuş .

Ücretsiz yazılım denilince PHP nin eline su dökebilecek bir yazılım dili daha bulunmuyor , her zaman popüler olmuş bir sitenin / uygulamanın ücretsiz bir muadili mutlaka PHP ile biri yazmıştır ve github üzerinden yayınlanmıştır. Bir yazılım için para ödemek sizin için çok kabul edilebilir bir olay değilse mutlaka PHP geliştiricisi olun mesela wordpress , wordpress ile bir site yayınlamak sadece dakikalarınızı alacaktır , dakikalar içerisinde siteniz hazır , dakikalar içinde bir site hazır ise bu scriptin yazıldığı dil beni ne ilgilendirir diye bilirsiniz , bunu derseniz çok yanılırsınız diyelim bir sorun ile karşılaştınız ne yapacaksınız bu durumda ?

Bir diğer durum ise PHP nin yayınlanması , hemen hemen tüm hosting firmalarında mutlaka Linux sunucu bulunur ve cPanel ile site yayını yapmanız için çok cüzi miktarlara size hosting satışı gerçekleştirebilirler, burda biraz karşılaştırma yapmak istiyorum diyelim ASP yani .NET geliştiricisiniz burda sitenizi internette sağlıklı şekilde yayınlamak için Windows sunucu üzerinden yayın yapmalısınız , eğer sunucu sahibi değilseniz windows / plesk panel sunucular linux / WHM sunuculara göre daima bir tık daha pahallıdır. Yok hosting almayacak kendi sunucunuzu kuracaksınız işte işler burda sarpa sarar windows sorunların babasıdır , yaşayabileceğiniz sorunlar milyonlara ulaşabilir. Bu cümlem eleştiri alabilir ancak haklıyım , linuxde sorun yaşamaz mısınız evet yaşayabilirsiniz ancak o sorunu çözmeniz çocuk oyuncağıdır , çözemediniz mi cPanel yüklü ise bu sorunu cPanele destek bildirimi olarak iletin onlar sizin yerinize sunucudaki tüm sorunları çözüp size sorununuzu anlatır .

PHP Dersleri için ise google – youtube oldukça zengin kaynaklar içeriyor , yazının başındada bahsettiğim gibi milyonlarca PHP geliştiricisi bulunuyor ve yardım topluluğu oldukça yardım sever.

PHP 7.0 ile birlikte hiyararşisini oldukça değiştirdi ve güncelledi bu sayede scriptlerde %70 e varan hızlanmalar yaşandı , yani php 7.0 ile birlikte PHP derslerine başlamamanız için hiç bir neden bulunmuyor . PHP öğrenmesi kolay , geliştirmesi kolay ve en güzeli tüm herşeyi ÜCRETSİZ.

 

PHP ile sıklıkla kullanılan bir kaç yazılım bulunuyor  burada PHP geliştirmek için yada scriptinizi çalıştırmak için gerekli olacak tüm yazılımları sıralamak istiyorum , bunu sıralamamın sebebi PHP derslerinize bu yazılımları inceleyerek başlayın ön araştırmanızı yapın ve hemen şimdi öğrenmeye başlayın.

  • Apache veya Nginx
  • phpMyAdmin
  • MYSQL
  • Visiual Studio Code Editör
  • Wamp / Xampp
  • Linux / Centos
  • cPanel / WHM
  • FTP