PHP OOP Kullanımı

PHP ve OOP terimlerini önceki makalelerimde anlatmıştım o yüzden bu makalede onlardan bahsetmeyeceğim , direk PHP ve sınıf fonksiyon ilişkisinin nasıl olduğundan bahsedeceğim .

Adım adım giderek anlatacağım dolayısıyla önce basit kullanımdan bahsedelim , eğer küçük bir projeniz var ise sadece basit işlemler için örneğin post ile aldığınız datayı kontrol etmek için kullanıyorsanız tek bir fonksiyonla işlem yapabilirsiniz.

$deger=kontrolEt($_POST['postVerisi']);

function kontrolEt($veri){
  if($veri == '12'){
   return $veri;
  }else{
   return 12;
  }
}

bu fonksiyonda gelen veri 12 mi kontrol ettik 12 ise direk gelen değeri döndürdük 12 değilse biz yine 12 olmasını sağladık .

Peki bu işlemi bir fonksiyonların bulunduğu bir sınıf ile yapmak istersek yani veritabanı işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile ilgili bir sınıf yazarsak

class veritabani{
  function baglan (){
    //veritabanına bağlanma işlemleri
  }
  funciton veriKaydet($veri){
    //verinin kaydedilmesi işlemi
  }

}

yukarıdaki kod dizesinde bağlanma işlemi için bir fonksiyonumuz sonrasında veritabanına veri kaydetmek için ayrı bir fonksiyonumuz mevcut bu fonksiyonların kullanılması ise ;

$veritabani = new veritabani();
$veritabani->baglan();
$veritabani->veriKaydet('kaydedilecek veriler');

ikinci bir genel geçer fonksiyon ise constructor dır , constructor ise sınıfın ilk oluşturduğu anda yani  $veritabani = new veritabani(); tanımlaması anında yapılmasını istediğiniz işlemler dizisinin tanımlanmasıdır.  constructor oluşturmak için yukarıdaki sınıfa ek olarak tek bir fonksiyon ekleyeceğiz.

class veritabani{
  function __construct() {
    echo 'sınıf tanımlaması gerçekleştirldi ';
    /**
    * Tüm sınıf tanımlaması esnasında gerçekleştirelecek işlemler dizesi
    */
  }

  function baglan (){
    //veritabanına bağlanma işlemleri
  }
  funciton veriKaydet($veri){
    //verinin kaydedilmesi işlemi
  }

}

artık sınıfı ilk tanımladığımız anda bazı işlemler gerçekleşecektir örneğin sınıfı ilk tanımladığımızda veritabanı bilgilerini gönderebiliriz ve ayrı bir fonksiyon yazarak satır şişirmeye gerek kalmıyor.

 

PHP OOP işlemleri bu kadar bunun dışında static public gibi ifadeler bulunuyor bu ifadelerin kullanımı fonksiyonun kullanım alanı sınırlamak içindir yani sınıf içerisindeki fonksiyonun sınıf dışından çağırılmasını engellemek istiyorsak static function yazabilirsiniz.