PHP IP adresinin Detaylarını öğrenme

IP adreslerini geliştiriciler olarak genellikle log tutmak için kullanırız ancak bazı durumlarda sitemize gelen kötü niyetli ziyaretçileri tespit ettiğimizde bunları engellemek için kullanabiliriz bu durumlarda IP adresinden ziyaretçinin tüm bilgilerini öğrenmemiz gerekir.

IP adresinden ziyaretçi bilgilerini direk olarak sorgulayarak öğrenemeyiz bunun için ıp otoretesinden izin almamız gerekir bununlada uğraşmamak için en sağlıklı yöntem tüm prosüdürleri atlamış kişilerden API ile bilgi almaktır.

API ile IP bilgilerini öğrenmek için ise bir web sitesi bulunuyor ve siz hangi formatta IP detaylarını istiyorsanız size bilgilerini veriyor ben genel olarak JSON formatında veri almaktan yanayım bunun için JSON kullanacağım .

API hakkında bir örnek ile inceleme sağlayalım şimdi iki farklı yapı kullanacaz önce siteye cURL ile ziyaret edecez sonrasında siteyi okuyup detayları print_r ile ekrana yazacaz .

$ipAdresi='';

$ch = curl_init();

curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, "http://ip-api.com/json/$ipAdresi");
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);

$result = curl_exec($ch);
if (curl_errno($ch)) {
    echo 'Error:' . curl_error($ch);
}

$ipDetaylari=json_encode($result);
print_r($ipDetaylari);
curl_close ($ch);

aslında bunun PHP olmadanda yapabilirsiniz. “http://ip-api.com/json/ipadresi ”  ipadresi yazan yere hangi ip adresine dair bilgileri istiyorsak onu yazıyoruz bu işlemin php tarafından yapılması için ise https://curltophp.brkdgn.com adresinden URL i yazıyoruz ve sadece sonuna

$ipDetaylari=json_encode($result);
print_r($ipDetaylari);

yazıyoruz JSON datayı array a çeviriyoruz ve ekrana yazdırıyoruz işlem bu kadar…