WHMCS Özel Sayfa Ekleme

WHMCS ye bir modül eklemek istiyorsanız veya yeni bir sayfa oluşturarak kullanıcı giriş yaptıktan sonra görsün gibi işlemler yapmak istiyorsanız boş bir sayfa oluşturmanız lazım bunun için 1 php dosyası birde tpl dosyası oluşturacağız.

WHMCS günümüzde en çok kullanılan periyodik ödeme alma scriptidir ve fiyatı hünerlerine nazaran oldukça maküldür. Eğer bir yazılım lisansı satıyorsanız yada ufak çaplı bir hosting firmanız var ise yada web tasarım işleri yapıyorsanız ve müşterilerinizin ödemelerini kolay takip etmek istiyorsanız WHMCS sizin için en idealidir.

Boş bir sayfa oluşturmak için öncelikle php dosyamızı oluşturuyoruz bunun için WHMCS dizininizin bulunduğu alanda ornek.php isimli dosya oluşturunuz ve içerisine ;

<?php

use WHMCS\ClientArea;
use WHMCS\Database\Capsule;

define('CLIENTAREA', true);
include_once __DIR__ . '/init.php';
$ca = new ClientArea();
$ca->setPageTitle('YENİ BOŞ SAYFA');
$ca->initPage();
$ca->requireLogin();
if ($ca->isLoggedIn()) {
 // giriş yapılmış ise yapılacak işlemler
}
Menu::addContext();
$ca->setTemplate('ornek');
$ca->output();

$ca->requireLogin(); satırı eğer mevcut ise kullanıcı giriş yapmamış ise sayfa gösterilmez ve kullanıcı giriş alanına yönlendirilir.

Bu işlemden sonra sıra tpl dosyasında bu işlem için kullandığınız temanın dizinine gidiniz ve içerisinde ornek.tpl isimli dosyayı oluşturunuz ve içerisine dilediğiniz gibi tasarım yapabilirsiniz.

Eğer bu sayfamızda kullanıcı bilgilerini çekmek istiyorsak aşağıdaki satırları kullanabiliriz.

$clientName = Capsule::table('tblclients')
        ->where('id', '=', $ca->getUserID())->value('firstname');

yukarıdaki örnekte kullanıcı adını çektik ve $clientName değişkenine atadık . Eğer TPL dosyamızda bu değişkeni kullanmak istiyorsak bunun için aşağıdaki satırı hemen altında kullanmalıyız sonrasında tpl dosyamızın içeriğinde değişkeni direk {$gonderilenDegisken} şeklinde kullanabiliriz

$ca->assign('gonderilenDegisken',$clientName);

Kullanıcının diğer bilgilerini veritabanındaki tablodan kontrol ederek çekebiliriz yani phpmyadmin ile WHMCS veritabanınıza bağlanınız ve sonrasında tablo isimlerini kontrol ederek çekebilirsiniz.

Veritabanında ilgili tabloyu çekebilmek için $ca->getUserID() nesnesini kullanırız.