Yandex kurumsal eposta kurulumu

Paylaşımlı hosting kullanan herkesin belkide ortak sorunu mail sorunudur, kurumsal bir firma ile çalışmıyorsanız yada uygun fiyatlı bir hosting temin etmek istiyorsanız mail sorunu ile karşılaşmanız içten bile değildir.

Paylaşımlı sunucu yada VPS farketmeksizin kullanacağınız hosting hesabınızın disk sınırlaması olacaktır dolayısıyla mail saklamak istediğinizde yahut yüksek boyutlu bir dosya eki gönderecekseniz yine sorunlar ile karşılaşacaksınız, bu tarz sorunların önüne geçmek yada minimalize etmek için en doğru yöntem mail konusunda kendisini ispatlamış google , yandex gibi firmalar ile çalışmak olacaktır .

Google kurumsal mail hizmetini ücretli sağlamaktadır ancak yandex bu işlemi ücretsiz sağlamaktadır ve oldukça başarılılar diyebiliriz.

Kurulum işlemi için öncelikle domain adresinizin olması gerekiyor.
Sadece alan adınız var ve site yayını yapmak istemiyorsanız alan adınızın DNS bilgilerini ns1.yandex.net ns2.yandex.net olarak güncellemeniz ve https://kurum.yandex.com.tr üzerinden bir hesap oluşturarak alan adı ekle alanına alan adınızı eklemeniz ve sonraki aşamada mail oluşturmanız yeterlidir.

Eğer Hosting ve Domain her ikisinede sahipseniz ve site yayınıda yapacaksanız ;
Öncelike https://kurum.yandex.com.tr üzerinden hesap oluşturunuz
Alan adınızı ekleme alanına giriniz
Aşağıdaki resimde yer alan alanları takip ediniz,

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sıra outlook yada telefondaki mail posta kutunuza kuruluma geldi bu aşamada işlemler çok daha basit doldurmanız gereken alanlar ;

Gelen e-posta

  • e-posta sunucusunun adresi — imap.yandex.com.tr;
  • bağlantı güvenliği — SSL;
  • port — 993.

Gönderilen e-posta

  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
  • bağlantı güvenliği — SSL;
  • port — 465.